Araba Nasıl Vurdurulur?

İşe - okula, hastaneye - alışverişe, eve – tatile hemen her yere araçlarımızla ulaşıyoruz. Araç kullananlar için en büyük sıkıntılardan biri de acil ihtiyaç duyduğumuzda aracın çalışmaması. Kontağı çevirdiniz ama tık yok. Araç çalışmıyorsa telaş etmeyin belki de çalıştırmanın bir yolu vardır. ‘Arabayı Vurdurmak’

0 1.237

Araçlarımızın bizi korkutan en büyük sorunlarından biri sabah kontağı çevirdiğinizde çalışmamasıdır. Aracın çalışmamasının mekanik ya da elektronik arızalar gibi pek çok nedeni olabilir. Ancak sorun akümüzle ilgili ise çalışmayan aracı tekrar çalışır hale getirmek için ‘Arabayı Vurdurmak’ o anlık ihtiyacınızı giderebilecek bir çözüm olabilir. Ancak öncelikle aracımızın çalışmama nedenini anlamak gerekiyor. 

Araç Neden Çalışmaz?

Aracınız dizel, benzin ya da LPG ile çalışıyor olsa da ilk hareketin sağlanabilmesi için mutlaka elektriğe ihtiyaç duyar. Bu elektriğin kaynağı ise araçlarda kullanılan akümülatör; yaygın deyimiyle akü… Belirli bir kullanım ömrüne sahip aküler zamanla elektrik şarjını tutma özelliğini kaybederek artık aracımızın kontağını çevirdiğimizde ateşlemeyi yapacak elektriği araca sağlamaz. Dolayısıyla aracımız alışkın olduğumuz kontak sesini vermez ve araç bir türlü çalışmaz. Bu durum, bize en azından aracı tamire götürebilecek ya da o andaki acil ulaşım ihtiyacını karşılayacak bir çözüm arayışına sokar. İşte aradığınız çözümün adı arabayı vurdurmak olabilir. 

Araba Vurdurma

Her Araç Vurdurulur mu, Araba Nasıl Vurdurulur?

Aracın çalışmamasının nedeni tam olarak elektriği sağlayan aküdeki bir yetersizlik ise, aracınızı vurdurarak sonraki kontağa kadar sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle yeni nesil araçlarda aracı bu şekilde çalıştırmaya çalışmak çok daha büyük bir arızaya neden olabilir. Eski tip araçlar kullananlar için en pratik çözümdür diyebiliriz. Daha önce araç vurdurmayanlar için adım adım anlatıyorum. 

  1. Aracın kontağını açın. 
  2. Aracınız rampa bir yerde duruyorsa işiniz oldukça kolay. Yokuş aşağı aracı kimsenin itmesine gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz. Aracınız düz bir yerde kaldıysa, araçtan inip etraftan yardım istemek ‘Gençler bir el atın!’ demek tam olarak arabayı vurdurma terimidir. 
  3. Aracı 2. Vitese takın (Otomatik araçlarda ileriye alın)
  4. Ayağınız debriyajda basılı olarak aracın hareket etmesini bekleyin. Yokuş aşağı aracı hareket ettirdiyseniz biraz hızlanmasını bekleyin. Düz bir noktada aracınızı itecek birilerini bulduysanız aracın hareketinin biraz hızlanması için bekleyin. 
  5. Şimdi ayağımızı debriyajdan çekiyoruz. Aracımız biraz tekleyip kolayca çalışacaktır. Araç çalıştığında arabamızı vurdurmuş ve çalıştırmış olduk. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.